top of page

Çalışanların Eğitimi Yönetmeliği Nedir? | 2022


Çalışanların Eğitimi Yönetmeliği Nedir? | 2022

Çalışanların Eğitimi Yönetmeliği Nedir? Sorusunun cevabını çoğu çalışanın merak ettiğini fark ettik. Bu yazımız da Çalışanların Eğitimi Yönetmeliği Nedir? Sorusunun yanında Çalışanların Eğitimi Yönetmeliği İçerisinde Eğitim Süreleri başlığını da inceleyeceğiz.
Yazımıza Çalışanların Eğitimi Yönetmeliği Nedir? Sorusu ile başlıyoruz.


Çalışanların Eğitimi Yönetmeliği Nedir?


Çalışanların Eğitimi Yönetmeliği Nedir? Sorusunu sorduğumuzda karşımıza şöyle bir cevap çıkmaktadır:


Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik 7 Nisan 2004 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelik ile işverenlere, iş kanunu kapsamında bulunan tüm işyerlerinde, işyerinde bulunan personeli iş sağlığı ve güvenliği konusunda:

✅ Eğitme

✅ Bilgilendirme

✅ İzleme

✅ Gerekli her tür tedbiri uygulama

zorunluluğu getirilmiştir.


Eğitime bu şekilde bir önem verilmesi ve eğitim sorumluluğu kapsamının daha geniş bir kitleyi kapsaması; dünyada öne çıkan proaktif yaklaşımın ülkemizde de kabul gördüğünü göstermektedir.


İSG ile ilgili çeşitli sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunların çözümünde en çok kabul gören usullerden biri de işveren ve çalışanın güvenlik algısının ve önleme kültürünün oluşturulmasına verilen önemdir. İSG ile ilgili bilinç ve kültürün oluşmasını ülkemizde istiyorsak öncelikli olarak bunun eğitim ile ortaya konacağı unutulmamalıdır.


Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik in amacı çalışanlara verilecek iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin usul ve esaslarını düzenlemektir. Bu yönetmelik 20.06.2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında bulunan işyerlerini, eğitim verecek kişi ve kurumları kapsar. Ayrıca Çalışanların Eğitimi hakkında Yönetmeliği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 2. Ve 12. Maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.


Çalışanların Eğitimi Yönetmeliği İçerisinde Eğitim Süreleri


Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik kapsamında çalışanların temel iş sağlığı ve güvenliği eğitim süreleri şöyledir:


  • Az tehlikeli işyerlerinde en az 8 saat

  • Tehlikeli işyerlerinde en az 12 saat

  • Çok tehlikeli işyerlerinde en az 16 saat

şeklindedir. Bu eğitim süreleri bir saatten az olmamak kaydıyla işyerindeki çalışma düzenine göre değişiklik gösterebilir.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Bulut Akademi Eğitim Kurumu olarak, çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri vermekteyiz. 

Çalışanların Eğitimi Yönetmeliği Nedir? | 2022 konulu yazımız umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize bir form bırakarak sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.


BULUT AKADEMi™ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İSG Eğitimleri noktasında Yetkilendirilmiş olan KARİYER ENSTİTÜSÜ A.Ş. markasıdır. Bulut Akademi, “Türkiye’nin İSG Kursu” sloganı ile tam 13 yıldır binlerce kişinin İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası almasını sağlamıştır.


Sizler de en uygun fiyat avantajlarından yararlanmak ve İSG Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen aşağıdaki formu doldurun.


 

 
 
 
 

13 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Fark edin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 


Comments


bottom of page