top of page

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir? | 2024

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir? | İSG Uzmanlığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler


İş Güvenliği Uzmanlığı, son yıllarda gösterdiği artan ilgiyle birlikte, bu alanda uzmanlaşmak isteyenler için önemli bir kariyer kapısı haline gelmiştir. Peki, Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir ve İş Güvenliği Uzmanının Görevleri Nelerdir? Bu soruların cevapları, bu alana ilgi duyanlar için oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır.İş Güvenliği Uzmanının Görevleri Nelerdir?


İş Sağlığı ve Güvenliği, günümüz iş dünyasının ve çalışma hukukunun ayrılmaz bir parçasını oluşturmaktadır. Bu bağlamda, İş Güvenliği Uzmanlarına olan talep giderek artmaktadır. Ancak, Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir sorusuna yanıt vermeden önce, İş Güvenliği Uzmanlarının Görevleri nelerdir sorusuna odaklanmak daha doğru olacaktır.İş Güvenliği Uzmanının Görevleri, İlgili Yönetmelikte Belirlenmiştir


İş Güvenliği Uzmanının Görevleri, İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimlerini düzenleyen yönetmeliklerde detaylı bir şekilde yer almaktadır. Bu yönetmelikler çerçevesinde İş Güvenliği Uzmanının Görevleri, aşağıdaki 5 başlık altında toplanmaktadır:

İş Güvenliği Uzmanının Görevleri


  • Rehberlik

  • Risk Değerlendirmesi

  • Çalışma Ortamı Gözetimi

  • Eğitim, Bilgilendirme ve Kayıt

  • İlgili Birimlerle İş Birliği


İş Sağlığı ve Güvenliği, sadece ağır işleri kapsayan veya sadece iş kazalarını önlemeye yönelik bir alan olarak algılanmamalıdır. Bu kavram, her meslek dalında, her çalışma ortamında ve yaşamın her aşamasında insan sağlığını korumayı ve daha ergonomik bir çalışma ortamı oluşturmayı amaçlayan bir bütündür.


Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?


Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir sorusu, iş sağlığı ve güvenliği alanında kariyer yapmak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan biridir.

Son zamanlarda, iş sağlığı ve güvenliği alanına olan talep artmış ve bu doğrultuda kişiler, İş Güvenliği Uzmanlığı için gerekli üniversite bölümlerine yönelmektedir. Peki, Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?


İş Güvenliği Uzmanı olabilmek için şu bölümlerden mezun olmak gerekmektedir:


  • Mimarlık ve Mühendislik Fakülteleri

  • Fen-Edebiyat Fakülteleri; Fizik, Kimya ve Biyoloji Bölümleri

  • Teknik Eleman Yetiştiren Bölümler

  • İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü; Lisans ve Ön Lisans Bölümleri


Bu bölümlerden mezun olan öğrenciler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan Kariyer Enstitüsü™ gibi eğitim kurumlarından iş sağlığı ve güvenliği eğitimi alabilirler.

İş sağlığı ve güvenliği eğitimini tamamlayan kişiler, ÖSYM tarafından düzenlenen İSG Sınavı'na girebilirler. Bu sınavdan en az 70 puan alan kişiler, İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası almaya hak kazanabilirler.


En uygun fiyatlarla avantajlı tekliflerden yararlanmak ve İSG Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
Comments


bottom of page