top of page

İş Güvenliği Uzmanı Sorumluluklarıİş Güvenliği Uzmanı Sorumlulukları

İş güvenliği uzmanı sorumlulukları konulu yazımızda bugün iş güvenliği uzmanın Yükümlülükleri nedir? Yetkileri nelerdir? gibi soruları da cevaplandıracağız. İş güvenliği uzmanı sertifikası kazanmış kişilerin ayrıca görev yapacakları işte ne gibi sorumlulukları olacağını öğrenmesi de önemlidir.İş güvenliği uzmanlığı özellikle son yıllarda hızla gelişen sanayi dünyasının büyümesiyle birlikte daha çok ihtiyaç duyulan bir meslek haline gelmiştir.


İş güvenliği uzmanlığı görev ve sorumluluk olarak göründüğünden çok zor bir meslektir. Ufak bir hatanın bile hayat kayıplarına neden olabileceğine düşünürsek yükümlülükleri epeyce büyüktür.

Şimdi iş güvenliği uzmanlarının görev ve sorumluluklarına değinelim.

İş Güvenliği Uzmanı Sorumlulukları


İş güvenliği uzmanı sorumluluklarını rehberlik, risk değerlendirmesi, çalışma alanı gözetimi, bilgilendirme ve yetkili birimler ile iş birliği başlıklarıyla 5 madde halinde inceleyelim.


Rehberlik


İşyerinde yapılan çalışmalar ve uygulanacak değişimlerle ilgili, envanter ve teçhizatın durumu bakımı, kullanılan alet ve makinalar ve benzeri durumları planlamak; mevzuata uygun olarak işyerindeki çalışanlara yol göstermek.


Risk Değerlendirmesi


İşyeri güvenliği konusunda risk analizi yapılması gereken çalışmalar ve uygulamalar düzenlemek; analiz sonucunda alınması gereken önlemleri almak.


Çalışma Alanı Gözetimi


Çalışma alanını gözetiminin yapılması, periyodik bakımı yapılması gereken malzeme veya aletleri kontrol etmek.


Eğitim ve Bilgilendirme


İşyerindeki çalışanlara mevzuata uygun olan eğitim ve seminerler vermek, çalışanlara yönelik bilgilendirmeleri işverenin onayını alarak vermek.


Yetkili Birimlerle İş Birliği


Çalışan temsilcisi ve destek görevlisiyle kaza ya da benzeri durumlarda iş birliği halinde olmak.


İş güvenliği uzmanın sorumluluklarını öğrendik şimdi yetkilerine göz atalım.


İş Güvenliği Uzmanının Yetkileri


İş güvenliği uzmanlarının da yetkili olduğu konular bulunmaktadır. Bu konular şu şekildedir:


  • İşi gereği işyerinin güvenliğinin sağlanması için gerekli olan firma belgelerine ulaşma,

  • Görevinin gerektirdiği konularda görevlendirilen iş güvenliği uzmanları, bulundukları işyeri ile ilgili


mesleki gelişmelere ön ayak olmak adına eğitim, seminer ve panel gibi etkinlikler düzenleme


İş Güvenliği Uzmanlarının Yükümlülükleri


İş güvenliği uzmanlarının yükümlülüklerini maddeler halinde inceleyelim:


  • İş güvenliği uzmanı tarafından kaynaklanan ihmal sonucunda oluşabilecek herhangi bir durumdan doğrudan iş güvenliği uzmanı sorumludur.

  • Çalıştığı firmanın ekonomik durumu, meslek sırları, işveren-işçi ilişkisi ve benzeri bilgileri gizli tutmak.

  • İş güvenliği uzmanı faaliyet gösterdiği işyerinde yaptığı tespit ve analizlerden gerekli gördükleri sonuçları onaylı deftere yazmak.


 

İş Güvenliği Uzmanı Sorumlulukları konulu yazımız umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.


BULUT AKADEMi™ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İSG Eğitimleri noktasında Yetkilendirilmiş olan KARİYER ENSTİTÜSÜ A.Ş. markasıdır. Bulut Akademi, “Türkiye’nin İSG Kursu” sloganı ile tam 13 yıldır binlerce kişinin İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası almasını sağlamıştır.


Sizler de en uygun fiyat avantajlarından yararlanmak ve İSG Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen aşağıdaki iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 Comments


bottom of page