top of page

Kamuda İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? | 2024

Kamuda İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? İşte Detaylar


Merhaba! Bu yazıda, sıkça karşılaşılan "Kamuda İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?" sorusunu ele alacağız. Aynı zamanda İş Güvenliği Uzmanı Nedir ve Kamuda Görev Alan İş Güvenliği Uzmanlarının Maaşları hakkında da bilgi vereceğiz.İş Güvenliği Uzmanı Nedir?


İş Güvenliği Uzmanı, çalışma ortamlarındaki riskleri belirleyip önlemler alarak çalışanların ve işverenlerin sağlığını koruyan kişidir. İş Güvenliği Uzmanları, işyerlerinde yaptıkları analizleri mevzuata uygun olarak sunarak önerilerde bulunurlar.Kamuda İş Güvenliği Uzmanı Olma Yöntemleri


Kamuda İş Güvenliği Uzmanı olmak için yol haritası 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 8. Maddesinde belirtilmiştir. Bu maddeye göre:


Kamuda:


  • Mimar,

  • Mühendis,

  • Biyolog,

  • Teknik personel


olarak faaliyet gösteren memurlar; İş Güvenliği Uzmanı olabilmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen KARİYER ENSTİTÜSÜ™'nden İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi almalıdır.


İş Güvenliği Uzmanı olabilmek için adaylar, KARİYER ENSTİTÜSÜ'nden aldıkları eğitimi tamamladıktan sonra ÖSYM tarafından düzenlenen İSG sınavından geçmelidirler. En az 70 puan alanlar İş Güvenliği Uzmanlığı sertifikasını alabilirler.


Kamuda İş Güvenliği Uzmanı Maaşları


Kamuda faaliyet gösteren İş Güvenliği Uzmanı nın maaşı 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunda belirtilmiştir.


Kamuda görev alan İş Güvenliği Uzmanı Maaşı kanunda şöyle belirtilmiştir:


“Kamuda çalışan iş güvenliği uzmanı, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.”


Eğer aklınızda herhangi bir soru varsa, bize ulaşın. Uzmanlarımız sorularınıza memnuniyetle yanıt verecektir.Kariyer Enstitüsü İSG Eğitim Kurumları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olup İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi sunmaktadır. "Türkiye’nin İSG Kursu" sloganıyla, binlerce kişiye 13 yıldır İş Güvenliği Uzmanlığı, İşyeri Hekimliği ve İşyeri Hemşireliği Eğitimi alma fırsatı sunuyoruz.

Siz de uygun fiyatlarımızdan ve detaylı bilgilerimizden faydalanmak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Comments


bottom of page