top of page

İşyeri Hekimliği Sertifikası Yenileme Süresi | 2024

2024 İşyeri Hekimliği Sertifikası Yenileme Süresi Hakkında Bilgiler


İşyeri Hekimliği Sertifikası Yenileme Süresi hakkında güncel bilgileri sizin için derledik. Makalemizde İşyeri Hekimliği Sertifikası Nasıl Alınır? ve İşyeri Hekimliği Sertifika Yenileme Süreci gibi konuları ele alıyoruz.İşyeri Hekimliği Sertifikası Nasıl Alınır?


İşyeri Hekimliği görevinde bulunmak isteyenlerin tıp fakültesi mezunu olmaları gerekiyor. Mezun olanlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş KARİYER ENSTİTÜSÜ™ kurumundan İşyeri Hekimliği kursu almalıdır. Bu kurs, 220 saatlik bir programdan oluşur: 81 saat asenkron (offline) eğitim, 9 saat senkron (canlı) eğitim, 90 saat yüz yüze (örgün) eğitim,40 saat uygulamalı (staj) eğitimi. Kursu tamamlayanlar İş Sağlığı ve Güvenliği sınavına girmeye hak kazanır.

Katılımcılar, yılda iki kez yapılan İSG sınavını geçmek zorundadır. En az 70 puan alanlar İşyeri Hekimliği Sertifikası sahibi olabilirler. Bu sertifika kamu kurumlarında ve özel sektörde görev yapma imkanı tanır.İşyeri Hekimliği Sertifikası Yenileme Süresi


6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'na göre İşyeri Hekimliği Sertifikası Yenileme Süresi 5 yıldır.

Sertifikası olanlar 5 yıl boyunca görev yapabilirler. Ancak 5 yılın sonunda İşyeri Hekimi olarak çalışmaya devam etmek isteyenlerin Sertifika Vize Yenileme İşlemi'ni gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Eğer 5 yılın sonunda İşyeri Hekimliği Sertifikası Yenileme işlemini yapmayanlar, sertifikaları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından askıya alınır. Bu durumda, 5 yıllık süre bitimine 60 gün kala İşyeri Hekimliği Sertifikası Vize Yenileme İşlemi'ni başlatmaları gerekmektedir.


İşyeri Hekimliği Sertifikası Yenileme Nasıl Yapılır?


KARİYER ENSTİTÜSÜ™'nden İşyeri Hekimliği Sertifikası alan kişiler, 5 yıl boyunca çalışma hakkı kazanırlar. 5 yılın sonunda İşyeri Hekimi olarak görev yapmak isteyenlerin Sertifikası Yenileme İşlemi'ni yapmaları gerekmektedir.

Bu süreç, 5 yılın sonunda İşyeri Hekimi'nin bakanlığa başvurarak İSG Katip sistemi üzerinden Vize Yenileme İşlemi yapmasıyla tamamlanır.


İşyeri Hekimliği Sertifikası Yenileme işlemlerini gerçekleştirmek isteyenler belirli adımları takip etmelidir:


  1. İSG Katip sistemi üzerinden kendi bilgileri ile giriş yapılmalıdır.

  2. Girişten sonra vize yenileme sekmesinden başvuru yapılmalıdır.

  3. Başvuru yapan kişiler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ait Ziraat Bankası Kurumsal Tahsilat hesabına kendi TC kimlik numaraları ile vize ücretini yatırmalıdır.


Bizler, KARİYER ENSTİTÜSÜ™ olarak İşyeri Hekimliği Kursu alan adaylarımıza, süreç boyunca destek oluyoruz. Eğitim danışmanlarımız, İşyeri Hekimliği Sertifikası Vize Yenileme işlemlerinizde size yardımcı olabilir.

Bu konuyla ilgili detaylı bilgi için bize sorularınızı iletebilirsiniz. Uzmanlarımız, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaklardır.Comments


bottom of page