top of page

İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi Nasıl Yapılır?

Nasıl iş güvenliği uzmanı olunur? başlığında aktardığımız bilgiler ışığında, iş güvenliği uzmanlığı eğitiminin detaylarını sizlerle paylaşmak isterim;

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki iş güvenliği uzmanlığı eğitimi yalnızca aile çalışma ve Sosyal hizmetler bakanlığı tarafından akredite edilmiş yetkilendirilmiş iş sağlığı ve güvenliği eğitim kurumları tarafından verilebilmektedir.

İş güvenliği uzmanlığı eğitimlerinin gittikçe popüler hale gelmesinden kaynaklı olarak bakanlık tarafından yetkilendirilmiş bir takım kişi ve kuruluşların da iş güvenliği uzmanlığı eğitimleri verdiklerini iddia ettikleri bize gelen bilgiler arasındadır.

Lütfen hizmet almayı planladığınız eğitim kurumundan bakanlığın verdiği yetki belgesinin numarasını beyan etmesini talep ediniz, ya da aile çalışma ve Sosyal hizmetler bakanlığının web sitesinden Ulaşabileceğiniz İSG-Katip sayfasından yetkili eğitim kurumları listesinden görüştüğümüz firmanın yetkisi olup olmadığını teyit ediniz.

Zira geçtiğimiz dönemlerde yetkisi olmadığı halde öğrenci kaydı alan ve yüzlerce kişinin mağdur olmasına sebep olan bir çok vaka duyduk.

Bu önemli hatırlatmayı yaptıktan sonra konumuza geri dönmek istiyorum; Aile çalışma ve Sosyal hizmetler bakanlığı tarafından akredite edilmiş iş sağlığı ve güvenliği eğitim kurumları, toplam 220 saatten oluşan eğitim takvimini, muhteviyatı 90 saat asenkron eğitim, 90 saat senkron eğitim ve 40 saat uygulamalı eğitim şeklinde hazırlarlar.

Yine bakanlık tarafından kendilerine tanımlanan kontenjanlar dahilinde öncesinde aldıkları öğrencilerin kayıtlarını İSG-Katip sistemine girerler. Bahsi geçen 220 saat eğitim programı için hafta içi - hafta sonu ve sabah grubu - akşam grubu olmak üzere ana başlıklar vardır. Bir de aralıksız düzenlenen eğitim programları vardır ki bunlar başlangıç ve bitişi arasında 35 gün geçen eğitim programlarıdır.

Geçmiş tecrübelerimizden edindiğimiz üzere, genelde eğitim programları aralıksız 35 gün şeklinde düzenlenir. İlgili eğitim kurumu tarafından sisteme girilen eğitim programı bakanlık tarafından en geç üç iş günü içerisinde ilgili yönetmelikte bahsedilen kurallara uyuması halinde ile onaylanır.

Onaylanan eğitim programı akabinde eğitim kurumu öğrencilerine uzaktan eğitime giriş için gerekli erişim bilgilerini ulaştırır.

Uzaktan eğitim sistemine giriş bilgileri kendilerine iletilen öğrenciler ilk 15 gün asenkron yani istedikleri saatte eğitim alabilecekleri şekilde bir programa dahil olurlar. İkinci 15 günde ise daha önce bakanla bildirilen canlı ders saatlerinde uzaktan eğitim sistemine katılarak eğitmen ile birebir canlı eğitim alırlar.

İlk 15 günlük asenkron eğitim ve ikinci 15 günlük senkron eğitim tamamlandığında ise bünyesinde iş güvenliği uzmanı istihdam eden bir firmada beş günlük uygulamalı eğitim alması gerekir ilgili adayların. 30 günün sonunda gerçekleştirilen beş günlük uygulamalı eğitim de tamamlanıp ilgili uygulamalı eğitim bilgisi eğitim kurumuna bildirilir ve uygulamalı eğitim bilgisi İSG-Katip sistemine eğitim kurumu tarafından yüklenir. Bu 35 günlük eğitim sürecini başarıyla tamamlayan öğrenciler artık çalışma bakanlığı ve ÖSYM tarafından gerçekleştirilen iş güvenliği uzmanlığı sınavına giriş hakkı kazanırlar.

Yukarıda bahsettiğimiz ikinci 15 günde gerçekleştirilen senkron eğitimler Covid-19 Pandemi öncesinde yüzyüze dersliklerde gerçekleştirmekteydi. Lakin Nisan 2020 tarihinde aile çalışma ve Sosyal hizmetler bakanlığının verdiği karar ile ilgili yüz yüze eğitimler canlı ders olarak verilmeye başlanmıştır. Bahse geçen ikinci 15 günlük senkron eğitimlerin ne zaman tekrar yüzyüze şekle döneceği tarafımızca bilinmemektedir bu konuda aile çalışma ve Sosyal hizmetler bakanlığı karar sahibidir.

Bu açıklamayı yapma ihtiyacı duymamızın temel sebebi, yakın zamanda derslerin yeniden yüzyüze haline dönme ihtimalinin yüksek olmasıdır. Sizde bu uzaktan eğitim fırsatı ile iş güvenliği uzmanı olabilmek için yılların tecrübesi ile Türkiye’nin 81 ilinde öğrencisi bulunan Bulut Akademi Eğitim Kurumlarına başvurarak daha detaylı bilgi sahibi olabilir ve kariyerinize artık atabilirsiniz. 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden


Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32


İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

Comments


bottom of page