top of page

İSG Sınav Başvuru Tarihleri


İSG Sınav Başvuru Tarihleri
İSG Sınav Başvuru Tarihleri

İSG sınavı başvuruları için geri sayım başladı. ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan sınavda adaylar 100 puan üzerinden değerlendirmeye tabi tutulacaklar. Sınava gireceklerin başvuru işlemlerine başlamadan önce sınav ücretini yatırmaları gerekiyor. Peki 2021 İSG sınav başvuru tarihi açıklandı mı? İSG başvuruları nereden yapılacak? İSG sınavları ile ilgili en sık sorulan soruları yazımızın içeriğinde cevaplamaya çalıştık. Sınava hazırlanan tüm adayların İSG sınav başvuru tarihleri ile ilgili hazırlamış olduğumuz yazımızı dikkatlice okumasını tavsiye ediyoruz. Geleceğin meslekleri arasında gösterilen iş güvenliği uzmanlığı ile ilgili internet üzerinde çok sayıda yanlış bilgi dolaşıyor. Konuya ilgi duyanların kafaları bu nedenle oldukça karışık. Doğru bir şekilde bilgilendirilmek için iş güvenliği ile ilgili en güncel haberleri en doğru ve objektif bir şekilde okuyucularına aktaran Bulut Akademi web adresimizi ve İSG Haber sitemizi takip ediniz. 

İSG Sınavı Başvuruları Ne Zaman Alınacak?


İSG Sınavı Başvuruları Ne Zaman Alınacak?
İSG Sınavı Başvuruları Ne Zaman Alınacak?

İSG sınavı iş sağlığı güvenliği disiplinini bir meslek olarak yapmayı düşünen kişilerin girmiş olduğu bir sınavdır. Sınavlar her yıl ÖSYM tarafından açıklanan sınav takvimine göre yapılmaktadır. Sınavdan 70 puan alan adaylar iş sağlığı ve güvenliği sertifikası almaya hak kazanarak çeşitli işletmelerde iş güvenliği uzmanı olarak çalışmaya başlamaktadır. Almış olduğunuz eğitimin kalitesi ileride çalışacağınız işyerinin kalitesini de belirleyen önemli bir unsurdur. Bu nedenle sınava girmek için zorunlu olan İSG eğitiminizi alacağınız kurumu belirlerken seçici davranmalısınız. Bulut Akademi İSG eğitimleri konusunda Türkiye'nin en çok tercih edilen eğitim kurumlarından biridir. Kursiyerlerle sürekli etkileşim içinde olan deneyimli eğitim kadromuzla her zaman daha iyisi için uğraşıyor her yıl sektöre kazandırdığımız İSG uzmanlarımızla ailemizi giderek daha da genişletiyoruz.


ÇSGB ve ÖSYM tarafından 2021 İSG sınav başvuru tarihi açıklanmıştır. Buna göre 2021 İSG/2 sınavı bu yıl 12 Aralık 2021 tarihinde yapılacaktır. Sınava katılacak adaylar başvurularını 22 Ekim-1 Kasım 2021 tarihleri arasında yapacaklardır. Bu tarihleri kaçıran adaylar için geç başvuru tarihi 11 kasım 2021 olarak belirlenmiştir. 2021 İSG/2 sınav sonuçlarının 6 Ocak 2022 tarihinde açıklanması planlanıyor.

 

İSG Sınavı Nasıl Olacak?


İSG Sınavı Nasıl Olacak?
İSG Sınavı Nasıl Olacak?

İş güvenliği uzmanlığı sınavı aksi belirtilmedikçe her yıl olduğu gibi saat 10:15' te başlayacaktır. Adayların saat 10:00' a kadar sınavın yapılacağı yerde hazır bulunmaları gerekiyor. Saat 10:00'dan sonra gelen adaylar sınava alınmayacaklardır. Sınav süresi 75 dakikadır. 75 dakika içinde sizden 50 soruyu cevaplamanız istenecektir. Sınavda başarılı olmak için 100 üzerinden minimum 70 puan almanız gerekiyor. 70 puan alabilmeniz için 50 sorudan 35 soruya doğru cevap vermeniz yeterlidir. Sınavla ilgili eğitimcilerimize en çok sorulan sorulardan birisi de yanlışların doğruyu götürüp götürmediğidir. Hemen cevaplayalım; İSG sınavlarında yanlış sorular doğru soruları götürmemektedir. Bu durum sınavı kazanma şansınızı artırmaktadır. Çoktan seçmeli sorulardan oluşan sınavda 5 ayrı test grubu bulunmaktadır. adaylar ilgili test grubunu seçerek soruları cevaplayacaktır. İSG sınavında bulunan test grupları aşağıda belirtilmiştir.

 • C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Testi,

 • B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Testi,

 • A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Testi,

 • İş Yeri Hekimliği Testi,

 • Diğer Sağlık Personeli Testi

 

İSG Sınavında Hangi Konulardan Sorumluyuz?


Çalışma programınızı oluştururken sizlere yol göstermesi adına İSG sınavlarında hangi konulardan sorumlu olduğunuz ve bunların yüzdelik dilimlerini sizin için derledik. Hangi test grubundan sınava gireceksiniz o test grubundaki soru dağılımına göre çalışmalarınızı düzenlemeniz sınavlarda başarı katsayınızı artıracaktır.


İSG Sınavında Hangi Konulardan Sorumluyuz?
İSG Sınavında Hangi Konulardan Sorumluyuz?

İşyeri Hekimliği testine girecekler için; Hukuk konularının payı % 5, Genel İSG konularının payı % 15, Mevzuat % 25, Teknik % 5 ve Sağlık konularının payı % 50 olacaktır. İş güvenliği uzmanlığı testine girecek adaylar için Hukuk % 5, Genel İSG % 15, Mevzuatın payı % 30, Sağlığın payı % 10, Teknik konuların payı ise % 40' tır.

 

İSG Sınav Başvuruları Nereden Yapılacak?


İSG Sınav Başvuruları Nereden Yapılacak?
İSG Sınav Başvuruları Nereden Yapılacak?

2021 İSG sınav başvuru tarihi kadar sınav başvurularının nereden yapılacağı da önemli bir konu. Başvurunuzu istenilen biçimde yapmazsanız onca emeğinizin boşa gideceğini unutmamalısınız. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2021 İSG/2 sınavı başvurularının İSG-Katip üzerinden yapılacağını duyurdu. Sınava girecek adaylar E-Devlet şifrelerini kullanarak İSG-Katip sistemine giriş yapacak ve 22 Ekim-1 Kasım 2021 tarihleri arasında başvurularını tamamlayacaklardır. İşte adım adım İSG başvuru işlemleri;

 • E-Devlet şifrenizi kullanarak www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapın

 • Arama bölümünden İSG-Katip yazarak arama yaptırın

 • Gelen ekrandan "Uygulamaya Git" butonuna tıklayın

 • Açılan sayfada sisteme giriş yapabilmek için bazı bilgilerinizin alınmasına izin verin

 • Gelen ekranda Sorgulama & Başvuru seçeneğine tıklayın

 • Çıkan adımları takip ederek başvurunuzu tamamlayın.

ÖNEMLİ NOT: Eğitimini 13 Ekim 2021 tarihinden sonra tamamlayacak adaylar 12 Aralık 2021 tarihindeki sınava katılamayacaklardır.

 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comments


bottom of page