top of page

İSG C Sınıfı Sınav Ne Zaman 2021?

İş sağlığı ve güvenliği sınavı yılda iki defa yapılır. Uzman adaylarının ya da sertifika sınıfını yükseltmek isteyenlerin baraj puanı alması gerekir. İş sağlığı ve güvenliği sertifikası alabilmek için eğitimlere de katılım sağlanmalıdır. Bu yazımızda İSG C sınıfı sınav ne zaman 2021 yılında başarı elde etmek için nasıl bir yol izlenmelidir sorularını açıklayacağız.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Nedir?

İSG C Sınıfı Sınav Ne Zaman 2021?

İş sağlığı ve güvenliği, çalışanları ve iş ortamını zararlı faktörlerden korumayı hedefleyen bir bilim dalıdır. Herhangi bir işyerinde çalışma esnasında sağlığı riske atabilecek birçok durum meydana gelebilir. Bu faktörler bazen hastalığa, bazen de ölümlere yol açar. İSG, sistemli ve bilimsel çalışmalar yaparak riskleri ortadan kaldırmayı hedef alır. Zararlı bir olayın ortadan kaldırılması için birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerin uygulanması ve denetlenmesi uzman kişiler tarafından yapılır. İSG'nin çalışanları korumak dışında çalışma ortamını da korumak hedefleri arasında yer alır. Bu doğrultuda çalışanlara belirli periyotlarda eğitimler verilir. Çalışanlar makinelerin kullanımı ve doğabilecek riskler hakkında bilgilendirilir.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Kimdir?

İSG uzmanı iş sağlığı ve güvenliği bölümü bitiren ve sınavda başarı elde edilen kişilere verilen unvandır. İş sağlığı ve güvenliği C sınıfı uzman olan kişiler az tehlikeli sınıfta görev alabilir. İşyerlerinin tehlike sınıfları bakanlık tarafından belirlenir. Bunun yanı sıra tehlikeli sınıf B sınıfı, çok tehlikeli sınıf ise A sınıfı İSG uzmanları tarafından kontrol edilir. İş sağlığı ve güvenliği uzmanları meslekte etkin rol alarak ve sınavlara girerek sınıfını yükseltme şansına sahiptir.

 

Kimler İSG Uzmanı Olabilir?

İş sağlığı ve güvenliği nedir ve kimler İSG uzmanı olabilir? soruları sıklıkla merak edilir. İSG uzmanı olabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekir. İSG uzmanı olma hakkı:

- Mühendislik & Mimarlık Fakültesi

- İş Sağlığı ve Güvenliği Ön Lisans Mezunları

- İş Sağlığı ve Güvenliği Lisans Mezunları

- Fizik, Kimya, Biyoloji Mezunları

- Teknik Öğretmenlere verilmiştir. İSG uzmanı olmak isteyen adaylar eğitimlere de katılmalıdır. İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri bakanlık onayı verilen kurumlar tarafından yapılır. Eğitimlerin bir kısmı online, bir kısmı yüz yüzedir. Eğitime katılım istisnai durumlar dışında zorunludur. Burada bahsi geçen istisnai durum ise eğitim kurumu tarafından tanınan devamsızlık hakkıdır.

 

İSG C Sınıfı Sınav Ne Zaman 2021?

İSG sınavı ne zaman 2021 yılında da sıklıkla merak edilen sorular arasında yer alır. 2020 yılında İSG sınavının 2 defa yapılması planlanmıştı. Fakat corona virüs sebebiyle sınav sadece bir defa yapılmış, tüm öğrenciler aynı anda sınava girmiştir. Geçtiğimiz yıllarda ise sınav Mayıs ve Aralık Aylarında yapıldı. Aralık Ayındaki sınavda başarısız olan adaylar ikinci sınav hakkını Mayıs Ayında kullandı. 2021 yılında ise ilk sınavın Mayıs ayında yapılacağı düşünülüyor.


 

İSG C Sınıfı Sınavda Kaç Soru Vardır?

İSG sınav soruları 50 tanedir. Çoktan seçmeli sorulardan toplam 35 sorunun doğru yapılması gerekir. 35 ve üzeri soruyu doğru yapan kişiler uzman olma hakkına sahip olur. 35 sorunun doğru yapılması 70 puana tekabül eder. İSG sınavı baraj puanı olan 70'i teknik bilgiye ve mevzuata hakim olan kişiler kolaylıkla yapabilir. Ayrıca iyi bir kurumdan eğitim alınması ilk girişte uzman olmanızı sağlar.

Siz de alanında uzman kişilerden eğitim alarak uzmanlık sertifikası kazanmak ve kariyer hayatına atılmak isterseniz kursumuzdan eğitim alabilirsiniz. Kursumuzun saygın eğitimi sayesinde hayallerinize ilk adımı kolayca atabilirsiniz.


 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comments


bottom of page