top of page

İş Sağlığı ve Güvenliği Ön Lisans Mezunları Nerelerde Çalışabilir?

İş Sağlığı ve Güvenliği Ön Lisans Mezunları, İş Hayatında Neler Yapabilir?


İş Sağlığı ve Güvenliği Ön Lisans mezunlarının iş imkanları ve kazançları gün geçtikçe artıyor. Bu alanda nitelikli personel ihtiyacı, işletmelerde ve kurumlarda farklı pozisyonlarda çalışma şansı sunuyor. Peki, İş Sağlığı ve Güvenliği Ön Lisans mezunları nerede çalışabilir?İş Sağlığı ve Güvenliği Ön Lisans Mezunlarının İstihdam Alanları


Teknolojik ilerlemelerle birlikte yeni iş kolları ve teknolojiler, çalışma alanlarını çeşitlendiriyor ve yeni sorunları beraberinde getiriyor. Bu nedenle İş Sağlığı ve Güvenliği Programları, Meslek Yüksekokullarının odak alanları arasında yer alıyor. Bu programlar, nitelikli teknikerler yetiştirerek iş dünyasına katkı sağlıyor. Mezunlar, çeşitli iş olanaklarıyla karşı karşıya kalıyorlar. Avrupa Birliği düzenlemelerine göre, en az 50 çalışanı olan işletmelerde İş Güvenliği Uzmanı bulundurulması zorunluluğu, bu mezunlar için parlak bir kariyer fırsatı sunuyor.İş Sağlığı ve Güvenliği Ön Lisans Mezunlarının Çalışma Alanları


Bu mezunlar, şu alanlarda çalışabilirler:


  • Her türlü kurum, kuruluş ve işletmelerde,

  • Ticaret merkezlerinde,

  • Yüksek binalarda,

  • Üniversitelerde ve okul yerleşkelerinde,

  • Alışveriş merkezleri ve kamuya açık alanlarda,

  • İtfaiye, sivil savunma ve acil durum birimlerinde.


İş Sağlığı ve Güvenliği Ön Lisans Mezunlarının Rolü


Bu mezunlar genellikle "İş Sağlığı ve Güvenliği Teknikeri" olarak görev alırlar. Ayrıca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenen İş Güvenliği Uzmanlığı sınavını geçerek "C Sertifikası" sahibi olabilirler. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, bu program mezunlarına önemli iş fırsatları sunmaktadır.


İş Sağlığı ve Güvenliği Ön Lisans Mezunlarının Çalışma Koşulları


Bu mezunlar, çalıştıkları işletmeye bağlı olarak çeşitli koşullarda çalışabilirler. Üretimin yapıldığı her alanda çalışma imkanı bulunmakla birlikte, farklı şartlarda çalışabilirler. Bu şartlar arasında gece çalışması, vardiyalı çalışma ve hafta sonları mesaisi de bulunabilir. Çalışma ortamı, genellikle dikkat gerektiren, hareketli ve fiziksel faaliyetlerin yoğun olduğu alanları kapsar.


Kariyer Enstitüsü İSG Eğitim Kurumları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi vermek üzere yetkilendirilmiştir. Kariyer Enstitüsü, “Türkiye’nin İSG Kursu” sloganı ile tam 14 yıldır binlerce kişinin İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi, İşyeri Hekimliği Eğitimi ve İşyeri Hemşireliği Eğitimi almasını sağlamıştır. Bu makalede belirttiğimiz tüm bilgiler, İş Sağlığı ve Güvenliği Ön Lisans Mezunlarının iş olanakları ve çalışma koşulları hakkında detaylı bir bakış sunmaktadır. Eğer daha fazla bilgi veya danışmanlık almak isterseniz, bize sorularınızı iletebilirsiniz. Uzmanlarımız, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaklardır.
Comments


bottom of page