top of page

İSG Eğitimleri Nelerdir? | 2024

İSG Eğitimleri Nedir? Çalışanlar için Temel İş Güvenliği Eğitimi


İSG Eğitimleri, İş Sağlığı ve Güvenliği'nin (İSG) temel bir parçasıdır ve işverenler ile çalışanlar arasında önemli bir konudur. İşte bu eğitimlerin detayları:İSG Eğitimleri: Tanımı ve Amacı


İSG Eğitimleri, bir işyerinde faaliyet gösteren kişilere temel iş güvenliği prensiplerini öğretmenin yanı sıra olası iş kazalarından nasıl korunacakları konusunda bilgi sağlayan önemli bir eğitimdir. Bu eğitim, çalışanların farkındalığını artırarak güvenli bir çalışma ortamı oluşturmayı hedefler.Çalışanların İSG Eğitimleri Ne İşe Yarar?


İSG Eğitimleri çalışanlara;


  • İş güvenliğinin "İş Ahlakı" olarak yer edinmesi,

  • Çalışanların iş güvenliği hakkında yetkinliklerinin arttırılması,

  • İş Sağlığı ve Güvenliği hakkında bilgilerinin pekiştirilmesi hedeflenmektedir.


Bu eğitimler, çalışanların kendi güvenliklerini sağlamaları için gereken kuralları öğretir. Ayrıca iş kazalarını ve meslek hastalıklarını önlemenin önemi üzerine vurgu yaparak proaktif önlemlerin alınmasını teşvik eder. Empati duygusunu geliştirerek iş arkadaşlarının da etkilenebileceği bireysel hataların önemini vurgular.

İSG Eğitimlerinin Yasal Zorunluluğu


6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'na göre, işverenler çalışanlarına bu eğitimleri aldırmakla yükümlüdürler. Eğitimler, işe başlama, iş değişikliği, ekipman değişimi veya yeni teknoloji uygulamaları gibi durumlarda verilmelidir. Ayrıca belirli aralıklarla yenilenmeli ve güncellenmelidir.


İSG Eğitimlerinin Süresi ve Alınması Gereken Sıklık


İSG eğitimleri, işyerinin tehlike sınıfına bağlı olarak farklılık gösterir. Tehlike sınıflarına göre yıllık veya belirli aralıklarla bu eğitimlerin alınması gerekmektedir.


  • Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa 16 saat Temel İsg Eğitimi,

  • Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa 12 saat Temel İsg Eğitimi,

  • Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa 8 saat Temel İsg Eğitimi alması gerekir.


İSG Eğitimleri Nereden Alınır?


İSG eğitimleri, işverenler tarafından veya yetkilendirilmiş kurumlar aracılığıyla alınabilir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurumlar, İSG eğitimlerini işyerlerine uygun şekilde sunarlar.


Uzmanlarımızdan Destek Alın


İSG eğitimleri ve iş sağlığı konusundaki her türlü sorunuz için uzmanlarımız size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır. İSG eğitimleri ile ilgili daha fazla bilgi almak ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi edinmek için bize ulaşabilirsiniz.Comments


bottom of page