top of page

İş Güvenliği Eğitimleri | 2022


İş Güvenliği Eğitimleri | 2022

İş Güvenliği Eğitimleri konusunun zihinlerde soru işareti oluşturduğunu fark ettik. Bu yazımızda soru işaretlerini gidermek için İş Güvenliği Eğitimi konusunu ve ayrıca İş Güvenliği Eğitiminin Temel Prensipleri Nelerdir? Başlığını inceleyeceğiz.
İş Güvenliği Eğitimleri


Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik içerisinde işveren çalışanlarına iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili temel eğitimleri vermekle yükümlüdür. İşveren, çalışan fiilen çalışmaya başlamadan önce işe başlama eğitimini verir. İşe başlama eğitimleri temel eğitimlerin gerçekleştirilmesine kadar geçen sürede çalışanların tehlike ve risklere karşı korunmasını sağlayacak nitelikte olmalıdır.


İşe başlama eğitimleri en az iki saat olarak düzenlenir. Çalışma yeri, işyeri değişikliği veya iş ekipmanının değişmesi gibi durumlarda ortaya çıkabilecek eğitimler ayrıca verilir. İş güvenliği eğitimleri işyerlerinin tehlike türlerine göre düzenli olarak tekrarlanır. Buna göre:


⚠️ Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa

⚠️ Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa

⚠️ Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa


eğitim verilir. Bunların dışında iş kazası geçiren veya meslek hastalığına yakalanan çalışana işe dönüşünde başlamadan önce kaza ve meslek hastalıklarından korunma yolları ve güvenli çalışma yöntemleriyle ilgili ilave eğitim verilir.İş Güvenliği Eğitiminin Temel Prensipleri Nelerdir?


Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik bünyesinde İş Güvenliği Eğitimleri nin Temel Prensipleri belirtilmiştir. İş Güvenliği Eğitimleri nin Temel Prensipleri şunlardır:


  • Eğitimin verimli olması için, eğitime katılacakların ihtiyacı olan konuların seçilmesine özen gösterilir. Eğitim, çalışanların kolayca anlayabileceği şekilde teorik ve uygulamalı olarak düzenlenir.

  • Eğitimler çalışanlara bireysel ya da gruplar halinde uygulanabilir.

  • Çalışanların, iş sağlığı ve güvenliği konusunda sahip olması gereken bilgi, beceri, davranış ve tutumlarının ayrı ayrı ve ölçülebilir bir biçimde ortaya konması esastır.

  • İşverenin kendi belirleyeceği bir yöntem ile bireysel seviye tespiti yapılarak çalışanların almaları gereken eğitimler verilir.

  • İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri; çalışanlarda iş sağlığı ve güvenliğine yönelik davranış değişikliği sağlamayı ve eğitimlerde aktarılan bilgilerin öneminin çalışanlarca kavranmasını amaçlar.

  • Verilen eğitimin sonunda ölçme ve değerlendirme yapılır. Değerlendirme sonuçlarına göre eğitimin etkin olup olmadığı belirlenerek ihtiyaç duyulması halinde, eğitim programında veya eğiticilerde değişiklik yapılır ve eğitim tekrarlanır.

  • İşyerinde ilk defa verilecek temel eğitimler hariç çalışanlara tekrar verilecek temel eğitimler işveren tarafından işe ve işyerine özgü içeriğin hazırlanması gerekli uzaktan eğitim yönetim sisteminin sağlanması halinde uzaktan eğitim yöntemi kullanılarak verilebilir.


Bulut Akademi bünyesinde verilen Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri, Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik kapsamında belirtilen eğitimin temel prensipleri maddelerine uygun şekilde verilir.


 

İş Güvenliği Eğitimleri | 2022 konulu yazımız umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize bir form bırakarak sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.


BULUT AKADEMi™ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İSG Eğitimleri noktasında Yetkilendirilmiş olan KARİYER ENSTİTÜSÜ A.Ş. markasıdır. Bulut Akademi, “Türkiye’nin İSG Kursu” sloganı ile tam 13 yıldır binlerce kişinin İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası almasını sağlamıştır.


Sizler de en uygun fiyat avantajlarından yararlanmak ve İSG Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen aşağıdaki formu doldurun.


 

 
 
 
 

13 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Fark edin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 


Comments


bottom of page