top of page

İş Güvenliği Uzmanlığı Nedir? | 2022


İş Güvenliği Uzmanlığı Nedir? | 2022

İş Güvenliği Uzmanlığı Nedir? sorusu pek çok kişinin zihnini meşgul etmektedir. Bu yüzden bu yazımızda İş Güvenliği Uzmanlığı Nedir? sorusunun yanı sıra İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi konusuna da değineceğiz.

İş Güvenliği Uzmanlığı Nedir?  • Usul ve esasları yönetmelikle belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı şeklinde tanımlanmıştır.


İş Güvenliği Uzmanlığı işyerlerinde oluşabilecek herhangi bir mesleki tehlikeye karşı gerekli önlemlerin alınması için önemli bir hizmet sektörüdür.
İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi


İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik kapsamında İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi teorik ve uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluşur.


İş güvenliği uzmanlığı eğitimi teorik kısmı 180 saatten, uygulama kısmı ise 40 saatten ve toplamda 220 saatten az olmayacak şekilde düzenlenmiştir. Teorik eğitimlerin en fazla yarısı uzaktan eğitim ile verilebilir. Uygulamalı eğitimler ise, en az bir iş güvenliği uzmanının görevlendirilmiş olduğu işyerlerinde yapılır.


İş Güvenliği Uzmanlığı yapmak isteyen adaylar Üniversitelerin:

  • İş Sağlığı ve Güvenliği lisans ve ön lisans bölümü

  • Mimarlık ve mühendislik bölümleri

  • Teknik personel yetiştiren bölümler

  • Fizik, Kimya, Biyoloji bölümü

Mezunu olmaları gerekmektedir. Mezun olduktan sonra İSG Sınavı na girerek geçer not almalıdırlar. Yukarıda yazılan bölümlerden mezun olan kişiler çeşitli eğitim kurumları tarafından verilen İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi alabilir.


Burada dikkat etmeniz gereken hususları bir tablo halinde sizlere sunuyoruz:

➡️ Burada en çok dikkat edeceğiniz husus İş Güvenliği Uzmanlığı Kursu dur.

➡️ İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi alacağınız eğitim kurumu öncelikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkili bir kurum olmalıdır.

➡️ Alacağınız eğitim kaliteli ve özgün olmalıdır.

➡️ Eğitim Kurumunun eğitim kadrosu ve destek ekibinin tecrübesi de göz önünde bulundurulmalıdır.


 

İş Güvenliği Uzmanlığı Nedir? | 2022 konulu yazımız umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize bir form bırakarak sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.


BULUT AKADEMi™ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İSG Eğitimleri noktasında Yetkilendirilmiş olan KARİYER ENSTİTÜSÜ A.Ş. markasıdır. Bulut Akademi, “Türkiye’nin İSG Kursu” sloganı ile tam 13 yıldır binlerce kişinin İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası almasını sağlamıştır.


Sizler de en uygun fiyat avantajlarından yararlanmak ve İSG Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen aşağıdaki formu doldurun.


 

 
 
 
 

13 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Fark edin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comments


bottom of page