top of page

UZAKTAN İŞYERİ HEKİMLİĞİ EĞİTİMİ

İşyeri Hekimliği Sertifikası

Doktor olan bireyler, uzmanlaşmak istedikleri alan ve hali hazırda pratisyen olarak çalıştıkları alan el veriyorsa ek olarak işyeri hekimliği yapabilirler. İşyeri hekimliğinde amaç; toplu halde çalışma gösteren insanların sağlık bakımından önemsenmesi, bu insanların sağlık problemlerine karşı güvence altına alınmak istenmesi ve devlet tarafından yasal belgelerle şart koşulan kurum ile kuruluş şartının yerine getirilmesidir.

Her doktorun işyeri hekimi olması mümkün olamazken, aile hekimleri ve pediatri gibi alanlarda çalışan veya kendileri için boş zaman ayırabilen doktorların işyeri için doktor olabilmesi imkanı vardır.

İşyeri doktorluğuyla ilgili; uzaktan işyeri hekimliği eğitimi ne kadar sürecektir, ücret durumu nasıldır, işyeri hekimliği eğitiminin avantajları nelerdir, biliniyor olmalıdır.

Uzaktan İş Yeri Hekimliği Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Uzaktan olarak yani online olarak alınacak işyeri hekimliğine yönelik eğitimler, uzun süren veya tıp eğitimi kadar yıllar alabilen eğitimlerden değildir. Ayrıca işyeri hekimliği ile normal doktorluğu birlikte sürdürmek isteyen insanlar bu eğitimleri uzaktan alabildikleri için de yalnızca internet başında olmalıdırlar.

Doğal olarak da yol için harcanacak zamanlardan tasarruf edilecektir. Eğitimlerin toplamda 180 saate sığdırılmış olduğu ve katılımın zorunlu olarak sağlanması gerektiği uzaktan işyeri hekimliği eğitimlerinde devamsızlık olması halinde kurstan kalınacaktır.

Derslere zorunlu olarak katılım sınırı belirlenmiştir ve bu sınır ölçüsünde iş yeri hekimliği eğitimlerine katılarak 220 saatin sonrasında İSG sınavını başarıyla geçen adaylar sertifika alacaktır.

Uzaktan İş Yeri Hekimliği Eğitimi Ücreti Ne Kadar?

Uzaktan olan eğitimler, örgün olan eğitimlerden daha az masraf talep edeceklerdir. Çünkü dijital ortamda her şey daha pratik gerçekleşir ve yapılan eğitim içeriklerinin kaydedilerek güncel oldukları ölçüde kullanılabilmesi mümkündür. Benzer durum işyeri hekimliğine yönelik tamamlanmak zorunda olan uzaktan eğitimlerde de geçerlidir.

Uzaktan İş Yeri Hekimliği Eğitimi Avantajları

Uzaktan olarak, örgün değil de online hale getirilen iş yeri hekimliğinde eğitimin ve bu eğitimin online olmasının çok fazla avantajı vardır.

İşyeri hekimliğini uzaktan yapmanın avantajları şöyledir:

  • Doktor olan kişinin, belirli büyüklükte olan ve ne amaçla çalışırsa çalışsın devlet tarafından onayı olan tüm iş yerlerinde doktor olarak görev yapabilmesi sağlanır. Bu şekilde doktor olan çalışanın doğrudan devlete veya özel olarak kurulan sağlık kuruluşlarına da giderek çift maaş elde etmesi mümkündür.

  • İş yeri hekimliğinde yapılması gereken işlemler çok kısadır ve yıl içerisinde çok az sayıda sağlık denetimine gidilir. Buna rağmen işletme ve kuruluş sahiplerinin yasal olarak iş yeri hekimi bulundurmaları gerektiği için kolay şekilde kazanç elde edilebilir.

  • Eğitim uzaktan sağlandığı için hem ev konforu içerisinde, hem de çeşitli işler yapılırken derslere katılım sağlanabilir. Bu sayede hem az zamanda yapılması gereken işler rahatlıkla halledilir hem de doktorlar rahat bir şekilde sertifika alarak iş yeri hekimliğine geçebilirler.

 

Uzaktan İş Yeri Hekimliği Eğitimi Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Uzaktan olarak iş yeri hekimliğine dair eğitim almış olan ve bu eğitimleri kurstan atılmadan tamamlamış olan doktorların diğer aşamalara geçmesi gerekir. Burada, elde edilen sertifikaya ek olarak bir sınav yapılır.

Eğitimini de tamamlamak koşuluyla doğrudan devletin gerçekleştirdiği sınav sonucunda başarılı olan adaylar  iş yeri hekimi olabileceklerdir. Doğal olarak iş yerleriyle görüşmeler yapılabilir ve iş yeri hekimi gereksinimine ihtiyaç duyan bir yerle ortak paydada anlaşılarak iki işte birden çalışılabilir.

bottom of page