top of page

Kamuda Çalışan Doktorlar İşyeri Hekimliği Yapabilir mi? 2022


Kamuda Çalışan Doktorlar İşyeri Hekimliği Yapabilir mi? 2022

2016 yılından itibaren süregelen bütün iş yerlerinin işyeri hekimi bulundurma mecburiyeti kararı ardından ‘’kamuda çalışan doktorlar işyeri hekimliği yapabilir mi?’’ sorusu da önem kazanmıştır. Halk tarafından Tamgün Yasası adıyla anılan 6514 Sayılı Torba Kanun doğrultusunda kamuda çalışan doktorlara belirli koşullar altında işyeri hekimliği yapma hakkı sunulmuştur.“Tabipler, iş yeri hekimliği eğitimi alma ve iş yeri hekimliği belgesine sahip olma şartı aranmaksızın 10’dan az işçi çalıştıran az tehlikeli iş yerlerinin işyeri hekimliği görevini yapabilirler.”


Doktorlar Mesai Saatleri Dışında Kaç Saat İş Yeri Hekimliği Yapabilir?


Kamu kurumunda görev yapan ve yöneticilik faaliyetlerinde bulunmayan doktorlara ayda 30 saati geçmemek şartıyla işyeri hekimliği yapabilme imkânı verilmiştir.


30 Saati Aşan İşyeri Hekimi Sözleşmeleri İptal Edilir mi?


İsg Katip tarafından 2018 yılında aşağıdaki şekilde duyuru yapılmıştır:


  1. Ayda 30 saati aşan işyeri hekimliği faaliyetinde bulunan kamuda çalışan doktorlar ya da aile hekimleri üzerinde işlem yapılacağıdır.

  2. Aylık izin verilen çalışma saatini geçen iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri üzerinde işlem yapılacağıdır.


Yapılan bu iki duyurunun hemen 7 ay sonrasında İSGGM konu hakkında harekete geçti ve aile hekimliği yapan, kamuda veya özel tam-yarı zamanlı çalışan yanı sıra işyeri hekimliği yapan tabiplerin izin verilen sürenin üstünde görev yaptıkları tespit edildiğinde yalnızca izin verilen sürenin dışında bütün İSG-Katip sözleşmeleri İSSGM tarafından feshedilmeye başlandı.

 


Özel hastanede çalışan doktor işyeri hekimliği yapabilir mi?


Özel hastane veya işyeri hekimleri, kendi görevlerinin dışında ikinci bir faaliyet göstermelerine bağlı oldukları hekim odaları idare heyeti tarafından onaylanmadığı sürece hiçbir şekilde başka bir kurumun işyeri hekimliği görevini üstlenemezler.


Üniversitede Çalışan Doktorlar İşyeri Hekimi Olarak Çalışabilir mi?


Kamuda çalışan doktorlar gibi üniversitede çalışan doktorlarda 30 saat koşuluyla işyeri hekimliği yapabilir.


İş Yeri Hekimliği Sınavı İçin Kurs Şart mı?


İSG alanında faaliyet göstermek isteyen doktorların mecburi işyeri hekimliği eğitimi görmesi gerekir. Eğitim görmeden işyeri hekimliği sertifikası alması mümkün değildir.


İşyeri Hekimliği Belgesi Nasıl Alınır?


İşyeri hekimliği belgesi almak için olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı üzerinden onaylı bir kurumdan eğitim alınması gerekir. Ardından ÖSYM tarafından yapılan 75 dakika süre ve 50 soruluk sınava tabii tutulur. Başarılı olduğu takdirde işyeri hekimliği sertifikası almaya hak kazanmıştır.


İşyeri hekimliği sertifikası kaç yıl geçerli?


Alınan sertifikalar verilen tarihten sonra 5 yıl geçerlidir. Sertifikanın yenilenmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na dilekçeyle birlikte noter onaylı tıp diplomalarının suretinin arz edilmesi gerçekleşmektedir.


Kamuda Çalışan Doktorların İşyeri Hekimliği Ücretleri Ne Kadar?


Kamuda çalışan doktorların işyeri hekimliği yaptıklarında aldıkları ücretler çalıştıkları yerlerdeki işçi sayısı, çalıştıkları birim ve işyeri tehlike sınıflarına göre farklılık göstermektedir. Buna göre 2022 yılı için aşağıdaki tabloda gösterilen ücretler göz önüne alınabilir.İşçi Sayısı

Birim

Az Tehlikeli

Orta Tehlikeli

Çok Tehlikeli

50 <

7

132.97

137.03

141.01


Not : Ücretler işçi başına göre hesaplanmıştır.Kamuda Çalışan Doktorlar Nasıl İşyeri Hekimi Olabilir?


Bulut Akademi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından onaylı ve İSG eğitimleri vermek amacıyla ruhsat almış bir eğitim kurumudur. İşyeri hekimliği konusunda başarılı bir kariyer planlıyorsanız öncelikle kaliteli ve özgün eğitim almalısınız. Bunun için zaman kaybetmeden Bulut Akademi İşyeri Hekimliği kursumuza kayıt yaptırabilirsiniz. 

Kamuda Çalışan Doktorlar İşyeri Hekimliği Yapabilir mi? 2022 konulu yazımız umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize bir form bırakarak sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.


BULUT AKADEMi™ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İSG Eğitimleri noktasında Yetkilendirilmiş olan KARİYER ENSTİTÜSÜ A.Ş. markasıdır. Bulut Akademi, “Türkiye’nin İSG Kursu” sloganı ile tam 13 yıldır binlerce kişinin İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası almasını sağlamıştır.


Sizler de en uygun fiyat avantajlarından yararlanmak ve İSG Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen aşağıdaki formu doldurun.


 

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 Comments


bottom of page