top of page

İşyeri Hekimliği Sınavı


İşyeri Hekimliği Sınavı ve Önemi


İşyeri Hekimliği, çalışanların sağlık ve güvenliğini korurken iş yerlerindeki riskleri azaltma hedefi güder. Bu uzmanlık alanı, tıp mezunu olmanın yanı sıra özel kurslar ve İşyeri Hekimliği Sınavı'nı geçme gerekliliği taşır.


İşyeri Hekimliği Nedir?


İşyeri Hekimliği, çalışanların sağlık ve güvenliğini korumayı, işle ilgili sağlık sorunlarını tespit edip önlem almayı hedefleyen bir uzmanlık dalıdır. Özellikle 50 ve üzeri çalışanı bulunan işyerlerinde zorunlu olan bu rol, tehlikeli ve çok tehlikeli olarak sınıflandırılan iş kollarında da büyük bir öneme sahiptir. Sağlık bilincini artırmak amacıyla etkili bir rol üstlenir. Detaylı bilgi için bizi ziyaret edin.İşyeri Hekimliği İşleyişi ve Aday Kriterleri


İşyeri hekimi olabilmek için öncelikle tıp fakültesinden mezun olmak gerekmektedir. Ancak tıp mezuniyeti tek başına yeterli değildir. İlgili bakanlıkça onaylanmış işyeri hekimliği kurslarına katılmak ve bu kursları başarıyla tamamlamak şarttır. Sınav, iş sağlığı, meslek hastalıkları ve iş hukuku konularını içerir. Başarılı olabilmek için adayların bu alanlarda derin bilgi sahibi olması gereklidir. Sınav başarı kriteri ise minimum 70 puandır.


İşyeri Hekimliği Sınavın İçeriği ve Hazırlığı


İşyeri hekimliği sınavında, iş sağlığı, güvenliği, meslek hastalıkları, ve iş hukuku gibi konularda sorular yer alır. Adayların başarılı olabilmeleri için bu konularda derinlemesine bilgi sahibi olmaları gereklidir. Kariyer Enstitüsü gibi eğitim kurumları, sınav hazırlığı sürecinde adaylara yönelik kurslar ve eğitim programları sunarak, sınavda başarılı olmalarına yardımcı olur. Detaylı bilgi ve kayıt için bizi ziyaret edin.2023 - 2024 İşyeri Hekimliği Sınav Tarihleri


2023 yılındaki ikinci dönem sınavı 10 Aralık'ta gerçekleşecek. Başvuru süresi 26.10.2023 - 02.11.2023 arasındadır ve geç başvuru tarihi 09.11.2023'tür.


Sıkça Sorulan Sorular


Sınav tekrarı için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. İşyeri Hekimleri, sınavı geçtikten sonra ilgili bakanlığa başvurarak sertifika alabilirler. Maaşlar, deneyim, eğitim seviyesi ve kuruma bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Bu sınav ve işyeri hekimliği konusunda daha fazla bilgi almak isteyenler için detaylar sınav tarihleri, başvuru şartları ve işleyiş gibi konularda ÖSYM'nin resmi web sitesinde mevcuttur.


Kariyer Enstitüsü İSG Eğitim Kurumları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi vermek üzere yetkilendirilmiştir. Kariyer Enstitüsü, “Türkiye’nin İSG Kursu” sloganı ile tam 14 yıldır binlerce kişinin İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi, İşyeri Hekimliği Eğitimi ve İşyeri Hemşireliği Eğitimi almasını sağlamıştır.


Comentarios


bottom of page