top of page

İSG Katip Nedir? | 2022


İSG Katip Nedir? | 2022

İSG Katip Nedir? Sorusunun cevabı İş Sağlığı Ve Güvenliği konusu ile ilgilenen birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bizde bu yazımızda bu soruya cevap verdik. Bu sorunun yanı sıra bu yazımıza İSG Katip Uygulaması Üzerinden Yapılan İşlemler Nelerdir? İSG Katip Üzerinden Eğitim Bilgilerine Nasıl Ulaşılır? Ve İSG Belgesi İSG Katip Sistemine Ne Kadar Sürede Yansır? Sorularının cevapları yazımızda yer almaktadır.


İSG Katip Nedir?


İSG Katip:


İş Sağlığı Ve Güvenliği konusu ile ilgili tüm işlemlerin elektronik ortamda yer aldığı bir uygulamadır.

İSG Katip, aynı zamanda İşyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hemşiresi (diğer sağlık personeli) olan kişilerin aldıkları eğitim sonunda sahip oldukları belge hakkında bilgi içeren bir sistemdir.


İSG Katip, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte Çalışma ve Sosyal Bakanlığına bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan bir sistemdir.
İSG Katip Uygulaması Üzerinden Yapılan İşlemler Nelerdir?


İSG Katip sistemi sayesinde iş sağlığı ve güvenliği konusu ile ilgili işlemler online olarak yapılmaktadır.

İSG Katip uygulaması üzerinden yapılan işlemler:


​🔹 İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili eğitimlerin objektif olarak kalite kontrolü sağlanır.

🔹 Görev alan iş güvenliği uzmanı, işveren ve çalışanların eğitimleri takip edilir.

🔹 İşyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hemşiresi (diğer sağlık personeli) eğitimini tamamlayan kişilerin görevlendirme işlemleri yapılır.

🔹 İş Sağlığı ve Güvenliği alanında hizmet alan ve bu alanda hizmet verenler arasında elektronik bir ortamda sözleme yapmasını sağlar.

🔹 İSG konusunda değişen mevzuat, gerçekleştirilen sözleşmelerin süresi ve hizmet takibi yapılır.

🔹 Kurum, kuruluşlar ve İSG konusunda yetkili olan kişilerin eğitim ve staj işlemleri yapılmaktadır.

🔹 İş Sağlığı Ve Güvenliği müfettişlerinin incelemesine gerek duyulmadan hizmet almayan şahıslar tespit edilerek ceza işlemi uygulanır.

🔹 Değerlendirmeler perspektifinde sonuç raporları sunulur.İSG Katip Üzerinden Eğitim Bilgilerine Nasıl Ulaşılır?


İSG Katip üzerinden eğitim bilgilerine ulaşmak için şu adımları izleyin:


1. İSG Katip sistemine E devlet bilgileriniz kullanarak Giriş yapınız.


İSG Katip Nedir? | 2022 - 1

2. Giriş yaptıktan sonra üst köşede yer alan İSG KATİP Giriş butonuna tıklayınız.

İSG Katip Nedir? | 2022 - 2


3. Açılan sistemden “Sorgulama/Başvuru” bölümünü seçin


İSG Katip Nedir? | 2022 - 3


4. “İş Güvenliği Uzmanlığı İşlemleri” alanına tıklayarak İSG Katip sistemine Giriş yapmış olacaksınız


İSG Katip Nedir? | 2022 - 4


5. Açılan sistemin sol tarafında bulunan “İş Güvenliği Uzmanlığı İşlemlerinden” bölümünde “Kişi Kartı” butonunu seçiniz.


İSG Katip Nedir? | 2022 - 5


6. Ekrana gelen “Kişi Kartı” sayfasının en aşağısında bulunan kaydırma sekmesini sola kaydırarak tüm bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.İSG Katip Nedir? | 2022 - 6

İSG Katip Video Anlatım:İş güvenliği uzmanı olmak isteyen adayların 180 saatten oluşan eğitimini tamamladıktan sonrasında 5 iş gün (40 saat) uygulama eğitimi bulunur. Adayın, Bünyesinde en az C sınıfı İş Güvenliği uzmanı bulunan işletme ve firmalara başvuruda bulunarak 40 saat uygulama eğitimini tamamlaması gerekmektedir. Staj sonunda adayın; uzman uygulama raporu, risk analizi ve eğitim katılım belgesini, eğitim aldığı kurumuna teslim etmesi gerekmektedir. Bu belgelerin teslimini yapan adayların stajı İSG Katip üzerinden Onay lanır. Stajın İSG Katip Onayı uzman ve eğitim kurumu yetkilisi tarafından gerçekleşmektedir.


Bulut Akademi de yer alan kaliteli eğitimlerimizi tercih ederek İSG Katip Onayı işlemlerini sorun yaşamadan halledebilirsiniz.İSG Sertifikası İSG Katip Sistemine Ne Kadar Sürede Yansır?


İSG Sınavını başarı ile tamamlayan kişiler ÖSYM tarafından belirlenen İSG Sertifikası ücretini Ziraat Bankası Kurumsal Tahsilat Hesabına yatırmalıdır. Yapılan ödemenin ardından kişilerin İş Güvenliği Uzmanlığı, İşyeri hekimi ve Diğer Sağlık Personeli belgeleri Çalışma ve Sosyal Güvenliği Bakanlığı tarafından 7-14 iş günü içerisinde İSG Katip sistemine kayıt edilmektedir.


İSG Katip sistemine tanımlanan sertifika ile aday 5 yıl görev yapılabilmektedir. Bu 5 yıl sonunda uzmanlığına devam etmek isteyen kişi İSG Katip Vize Yenileme bölümünden Vize Yenileme işlemini yapabilir. 

İSG Katip Nedir? | 2022 konulu yazımız umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize bir form bırakarak sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.


BULUT AKADEMi™ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İSG Eğitimleri noktasında Yetkilendirilmiş olan KARİYER ENSTİTÜSÜ A.Ş. markasıdır. Bulut Akademi, “Türkiye’nin İSG Kursu” sloganı ile tam 13 yıldır binlerce kişinin İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası almasını sağlamıştır.


Sizler de en uygun fiyat avantajlarından yararlanmak ve İSG Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen aşağıdaki formu doldurun.


 

 
 
 
 

13 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Fark edin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 


Comments


bottom of page