top of page

İSG Eğitim Süreleri | 2022


İSG Eğitim Süreleri | 2022

Bu yazımızda sizin sıkça sorduğunuz İSG Eğitim Süreleri konusunu ele aldık. Aynı zamanda yazımızda İSG Eğitimi Nedir? Sorusunun cevabı da yer almaktadır.


İSG Eğitimi Nedir?


İSG Eğitimi kavramı çok geniş bir yelpazeye sahiptir. İSG Eğitimi, iş hayatının en değerli parçası haline gelmiştir. İSG Eğitimi sayesinde çalışma ortamları daha sağlıklı ve güvenli hale gelmektedir. Burada Temel İSG eğitiminin tanımı yapmak yerinde olacaktır.


İSG Eğitimi:


İşçi ve işverenlere; iş sağlığı ve güvenliği kurallarını öğretmenin yanı sıra oluşabilecek kazalara karşı nasıl korunacaklarını ve daha güvenli çalışma ortamı için alınacak tedbirler hakkında bilinç oluşturmak için verilen eğitimdir.

İSG Eğitimi genel başlığı ile bilinen eğitimler şunlardır:

İSG Eğitimi her çalışma ortamı için vazgeçilmez bir unsur olmaya devam ediyor. İSG Eğitimi nizi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş BULUT AKADEMİ™ kurumundan alarak sorun yaşamadan kariyerinize artı değer katabilirsiniz.İSG Eğitim Süreleri


İSG Eğitim Süreleri nin iki ayrı başlıkta incelemek daha sağlıklı olacaktır.Temel İSG Eğitimi, değişen veya yeni ortaya çıkan durumlara göre düzenli aralıklarla tekrarlanabilir. Çalışanlara verilecek temel İSG Eğitim Süreleri işyerlerinin tehlike sınıfına göre değişiklik göstermektedir. İSG Eğitim Süreleri belirtilen aralıklarla tekrarlanacak şekilde planlaması yapılır. Tehlike sınıfına göre işyerlerinin çalışanlarına en az aldırması gereken Temel İSG Eğitim Süreleri:

  • Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz (8) saat eğitim verilir,

  • Tehlikeli işyerleri için en az on iki (12) saat,

  • Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı (16) saat olacak şekilde her çalışan için düzenlenir.


İSG Eğitim Süreleri, bir saatten az olmamak şartıyla işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları dikkate alınarak koordine edilir.İş güvenliği eğitimlerini üç (3) sınıfta toplamak mümkündür. İş güvenliği eğitimi tehlike sınıfına göre değişiklik göstermektedir. Ancak her sınıfın İSG Eğitim Süreleri aynıdır.


Az tehlikeli sınıfında yer alan işyerlerinde çalışacak kişilerin C sınıfı iş güvenliği eğitimi, tehlikeli sınıfında yer alan işyerlerinde görev alacak kişilerin B sınıfı iş güvenliği eğitimi ve çok tehlikeli sınıfta bulunan işyerleri için ise kişilerin A sınıfı iş güvenliği eğitimi almaları gerekmektedir.


İş güvenliği eğitimi almak isteyen kişiler ilk olarak bir eğitim kurumuna başvurarak C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi ni tamamlaması gerekmektedir. C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi alan kişiler belirli şartları tamamladıktan sonra sırasıyla B ve A sınıfı eğitimlerini alabilirler.


A, B ve C Sınıfı İSG Eğitim Süreleri şöyledir:

90 saat uzaktan (asenkron) eğitim (15 gün)

​90 saat uzaktan (senkron) eğitim (15 gün)

40 saat uygulama eğitim (5 gün staj)


İşyeri Hekimi olarak görev yapmak isteyen kişilerin Eğitim süresi; 90 saat uzaktan (senkron) eğitim, 90 saat asenkron ve 40 saat olan uygulama eğitiminden oluşmaktadır.


Diğer Sağlık Personeli nin (İşyeri hemşireliğinin) Eğitim Süreleri ise tamamı teorik olacak şekilde 90 saat olarak belirlenmiştir.


İSG Eğitim Süreleri içerisinde kişilerin yasal olarak devamsızlık hakkı 6 saattir. Bu devamsızlık hakkı canlı (senkron) dersler için geçerlidir.


 

İSG Eğitim Süreleri | 2022 konulu yazımız umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize bir form bırakarak sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.


BULUT AKADEMi™ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İSG Eğitimleri noktasında Yetkilendirilmiş olan KARİYER ENSTİTÜSÜ A.Ş. markasıdır. Bulut Akademi, “Türkiye’nin İSG Kursu” sloganı ile tam 13 yıldır binlerce kişinin İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası almasını sağlamıştır.Sizler de en uygun fiyat avantajlarından yararlanmak ve İSG Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen aşağıdaki formu doldurun.


 

 
 
 
 

13 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Fark edin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 


Comments


bottom of page