top of page

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı B Sınıfına Nasıl Geçer?


C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı B Sınıfına Nasıl Geçer?

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı B Sınıfına Nasıl Geçer? sorusunun cevabını artık iş hayatına atılmış çoğu C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı merak etmekte ve B Sınıfına Nasıl Geçer? Eğitim ya da belge alması şart mı? Tekrar sınava girecek mi? gibi soruları da kendisine sormaktan alıkoyamaz. O zaman bu soruların cevabına geçelim şimdi.C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı B Sınıfına Nasıl Geçer?


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının belirlediği müfredat çerçevesinde İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi veren kurslara katılım sağlanmalı. Bu eğitimlerin en önemli şartı 220 saatten daha az olmaması gerekir. Yani; yüzlerce canın emanet edildiği bu mesleği seçecek kişileri zor bir eğitim beklemektedir.


Asgari 220 saat olan bu eğitimlerin en az 180 saatlik kısmı teorik, kalan en az 40 saatlik kısmı ise pratik eğitim olarak gerçekleşmektedir. Böylece İş Güvenliği Uzmanı sahada işçilerin çalışma şekli, prosedürlerin yürüyüş biçimi gibi konularda bilgili olarak işe başlamakta; bu da risk miktarını minimuma indirmekte.


Bu eğitimleri aldıktan sonra yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının düzenlediği sınavlara katılırsınız. Geçer not alınması halinde C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı belgesi ile kariyerinize başlanmış olur. C sınıfı; risk sınıflandırmasına göre “az tehlikeli” olarak belirlenen işlerde ve sanayi kollarında sizi yetkili yapacak bir başlangıç belgesi olarak görülmektedir. Dolayısıyla çalıştığınız kurumda A ve B sınıfı belgeleri olanların emrinde bu işe devam edebilirler. 


C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı B Sınıfına geçerken Eğitim ya da Belge Alması Şart mı?


C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı B Sınıfı İş Güvenlik Uzmanı olabilmesi için aşağıda belirtilen şartları yerine getirmelidir:


  • B sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Belgesi almak için en az 3 yıl süreyle bir iş yerinde C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı pozisyonunda sözleşmeli olarak çalışmalısınız.

  • Akabinde B sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Belgesi için yapılan sınavlara girerek geçer not almanız gerekmektedir.


 

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı B Sınıfına Nasıl Geçer? konulu yazımız umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize bir form bırakarak sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.


BULUT AKADEMi™ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İSG Eğitimleri noktasında Yetkilendirilmiş olan KARİYER ENSTİTÜSÜ A.Ş. markasıdır. Bulut Akademi, “Türkiye’nin İSG Kursu” sloganı ile tam 13 yıldır binlerce kişinin İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası almasını sağlamıştır.


Sizler de en uygun fiyat avantajlarından yararlanmak ve İSG Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen aşağıdaki formu doldurun. 

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 Comments


bottom of page