top of page

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? | 2022


B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

Merhabalar, bugün ki yazımızda sizlerle B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? Konusunu paylaşacağız. Yazımızın içeriğinde B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nedir? Ve B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Olma Şartları? Konuları da yer almaktadır.
B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nedir?


B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? Sorusu iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almak isteyen kişilerin merak ettiği bir konudur. Bizde bu yazımızda B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? Konusunu ele alarak doğru bilgiler ile sizlerle buluşturmak istedik.


B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? Sorusunun cevabını vermeden önce B Sınıfı İş Güvenliği uzmanı nedir? Konusunu açıklamak yerinde olacaktır.


B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı:


  • Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği konusu ile ilgili çalışmalar yürüten kişidir. B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, işyerinde bulunan çalışan ve işverenin sağlığını ve güvenliğini tehdit edecek durumları tespit ederek önlem alınması için projeler oluşturur.

  • Ayrıca B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, işyerinde gerçekleştirilen uygulamaların iş sağlığı ve güvenliği prosedürüne uygun olup olmadığını kontrol eder.


B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Olma Şartları?


B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? Sorusunun cevabını verebilmek için öncellikle kişilerin sahip olması gereken belirli şartlardan bahsetmek gerekir.


B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmak için kişinin sahip olması gereken şartlar İş Güvenliği Uzmanlarının Nitelikleri, Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkındaki Yönetmelik madde 8 de yer almaktadır.


B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmak için kişinin sahip olması gereken şartlar:


  • C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlar B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olabilirler

  • İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında yüksek lisans yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlardan B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlar B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Sertifikası na sahip olurlar

  • İş sağlığı ve güvenliği alanında teftiş yapan mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişleri hariç, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında müfettiş yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl görev yapan Müfettişlerden B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavında başarılı olanlar B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olarak görev alabilir.

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?


B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? Sorusunun cevabını iki alt başlık ile açıklamak daha doğru olacaktır. B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmak isteyen kişilerin iki şartı yerine getirmesi gerekmektedir.


B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmak kişi İş Sağlığı ve Güvenliği yüksek lisans mezunu olmalı ya da ilk olarak C sınıfı iş güvenliği uzmanı sertifikasını alarak 3 yıl çalışmalıdır.


Şimdi isterseniz B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? Sorusunun şartlarını alt başlıklarda daha ayrıntılı inceleyelim.


C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığından B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığına Nasıl Geçilir?


B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmak isteyen kişiler ilk olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş BULUT AKADEMİ™ Eğitim Kurumundan c sınıfı iş güvenliği uzmanı eğitimini almalıdır.


C sınıfı iş güvenliği uzmanı eğitimini tamamlayan kişi ÖSYM kurumu tarafından düzenlenen İSG sınavına girerek en az 70 puan almalıdır. İSG sınavını başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler aldıkları C sınıfı iş güvenliği uzmanı sertifikası ile en az 3 yıl görev yaptıktan sonra B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı eğitimini alabilirler.


BULUT AKADEMİ™ Eğitim Kurumundan B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı eğitiminizi tamamlayarak tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iş imkânı bulabilirsiniz. B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimini tamamlayan kişiler İSG sınavını başarılı olarak geçtikten sonran B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sertifikası sahibi olabilirler. B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Sertifikası ile kişiler 5 yıl görev yapabilirler.


Yüksek Lisansını Tamamlayanlar Nasıl B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Olur?


Mühendislik, mimarlık, fen-edebiyat fakültesi (fizik, kimya, biyoloji) ve İSG mezunları C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği eğitimini almadan İş Sağlığı ve Güvenliği tezsiz yüksek lisans yaparak direkt olarak B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına girmeye hak kazanırlar.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş BULUT AKADEMİ™ eğitim kurumundan C sınıfı iş güvenliği uzmanlık eğitimini alan kişiler İş Sağlığı ve Güvenliği tezsiz yüksek lisanlarını yaptıktan sonra da B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı sınavına girebilirler.

 

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? | 2022 konulu yazımız umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize bir form bırakarak sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.


BULUT AKADEMi™ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İSG Eğitimleri noktasında Yetkilendirilmiş olan KARİYER ENSTİTÜSÜ A.Ş. markasıdır. Bulut Akademi, “Türkiye’nin İSG Kursu” sloganı ile tam 13 yıldır binlerce kişinin İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası almasını sağlamıştır.


Sizler de en uygun fiyat avantajlarından yararlanmak ve İSG Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen aşağıdaki formu doldurun.


 

 
 
 
 

13 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Fark edin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 


Comentarios


bottom of page